Eibach ERS Linear Main Single Coil Spring - 75 lbs/in Rate, 2.09 in. Block Height
Eibach's STANDARD Coilover Springs are designed to precise tolerances featuring our legendary consistency in rate, linearity and measurement. The original spring trusted by racers around the world.
Standard Features
- Eibach Coilover Springs Designed Specifically for Legend & Midget Racers
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Ultra-Lightweight for Reduced Unsprung Mass
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Specifications
| Part Number | 0800.188.0075 |
| Part Name | Coil Spring |
| UPC | 00803050545008 |
| Spring Type | Linear |
| Length | 8 in. |
| Diameter | 1.88 I.D. |
| Spring Rate | 75 lbs/in |
| Block Height | 2.09 in. |
| Travel | 5.91 in. |
| Block Load | 442.43 lbs. |
| Color | Red |
| Notes | Without QuadraSteer |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Eibach ERS Linear Main Single Coil Spring - 75 lbs/in Rate, 2.09 in. Block Height
Eibach ERS Linear Main Single Coil Spring - 75 lbs/in Rate, 2.09 in. Block Height
Eibach's STANDARD Coilover Springs are designed to precise tolerances featuring our legendary consistency in rate, linearity and measurement. The original spring trusted by racers around the world.
Standard Features
- Eibach Coilover Springs Designed Specifically for Legend & Midget Racers
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Ultra-Lightweight for Reduced Unsprung Mass
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Specifications
| Part Number | 0800.188.0075 |
| Part Name | Coil Spring |
| UPC | 00803050545008 |
| Spring Type | Linear |
| Length | 8 in. |
| Diameter | 1.88 I.D. |
| Spring Rate | 75 lbs/in |
| Block Height | 2.09 in. |
| Travel | 5.91 in. |
| Block Load | 442.43 lbs. |
| Color | Red |
| Notes | Without QuadraSteer |
Original: $79.00
-70%$79.00
$23.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eibach's STANDARD Coilover Springs are designed to precise tolerances featuring our legendary consistency in rate, linearity and measurement. The original spring trusted by racers around the world.
Standard Features
- Eibach Coilover Springs Designed Specifically for Legend & Midget Racers
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Ultra-Lightweight for Reduced Unsprung Mass
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Specifications
| Part Number | 0800.188.0075 |
| Part Name | Coil Spring |
| UPC | 00803050545008 |
| Spring Type | Linear |
| Length | 8 in. |
| Diameter | 1.88 I.D. |
| Spring Rate | 75 lbs/in |
| Block Height | 2.09 in. |
| Travel | 5.91 in. |
| Block Load | 442.43 lbs. |
| Color | Red |
| Notes | Without QuadraSteer |












