✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
K&N HA-4207 Round Replacement Filter; Fits Honda ATV
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Height | 5.25 in (133 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 2.5 in (64 mm) |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 4.063 in (103 mm) |
| Top Outside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.34 oz (40 ml) |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm) |
| Product Box Length | 4.56 in (116 mm) |
| Product Box Width | 4.56 in (116 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

K&N HA-4207 Round Replacement Filter; Fits Honda ATV
K&N HA-4207 Round Replacement Filter; Fits Honda ATV
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Height | 5.25 in (133 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 2.5 in (64 mm) |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 4.063 in (103 mm) |
| Top Outside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.34 oz (40 ml) |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm) |
| Product Box Length | 4.56 in (116 mm) |
| Product Box Width | 4.56 in (116 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
$31.50
Original: $105.00
-70%K&N HA-4207 Round Replacement Filter; Fits Honda ATV—
$105.00
$31.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Height | 5.25 in (133 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 2.5 in (64 mm) |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 4.063 in (103 mm) |
| Top Outside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.34 oz (40 ml) |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm) |
| Product Box Length | 4.56 in (116 mm) |
| Product Box Width | 4.56 in (116 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |


















