SF Racing Air Struts for 2005-2017 Aston Martin Vantage V8
SF Racing Air Struts for the 2005-2017 Aston Martin Vantage V8 are the best coilovers available for street-driven cars. SF Sport Coilovers were designed to give a wide range of ride height adjustability without reducing the spring travel. Each corner of the car has 32 levels (or clicks) of damping adjustability. This combines both the rebound and compression into one adjustment knob. The coilovers also use rubber top mounts to help reduce the noise that typically comes with high performance aftermarket coilovers. SF Coilovers come standard with an anodized coating to protect against rust and corrosion caused by extreme use and harsh external elements.
Each SF Racing Air Strut kit is built using high-strength materials and features precision damping and height adjustability. With SF Racing, you're not just upgrading your suspension—you're unlocking the freedom to dial in your look and performance with confidence. Ideal for those chasing the ultimate stance setup without sacrificing comfort, SF Air Suspension is the trusted choice for form and function.
| Part Number | SF-AS01-01-AS |
| Vehicle | 2005-2017 Aston Martin Vantage V8 |
| Drivetrain | RWD |
| Chassis | VH2 |
| Damper Model | Sport Series |
| Damping Adjustability | 1-Way: Rebound and Compression |
| Front Damper Size | 50mm diameter |
| Rear Damper Size | 50mm diameter |
| Spring Rates - Front | 16 kg/mm |
| Spring Rates - Rear | 10 kg/mm |
| Top Mounts - Front | Aluminum with Rubber Bushing |
| Top Mounts - Rear | Aluminum with Rubber Bushing |
| Suspension Design - Front | True Coilover |
| Suspension Design - Rear | True Coilover |
| Important Notes | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




SF Racing Air Struts for 2005-2017 Aston Martin Vantage V8
SF Racing Air Struts for 2005-2017 Aston Martin Vantage V8
SF Racing Air Struts for the 2005-2017 Aston Martin Vantage V8 are the best coilovers available for street-driven cars. SF Sport Coilovers were designed to give a wide range of ride height adjustability without reducing the spring travel. Each corner of the car has 32 levels (or clicks) of damping adjustability. This combines both the rebound and compression into one adjustment knob. The coilovers also use rubber top mounts to help reduce the noise that typically comes with high performance aftermarket coilovers. SF Coilovers come standard with an anodized coating to protect against rust and corrosion caused by extreme use and harsh external elements.
Each SF Racing Air Strut kit is built using high-strength materials and features precision damping and height adjustability. With SF Racing, you're not just upgrading your suspension—you're unlocking the freedom to dial in your look and performance with confidence. Ideal for those chasing the ultimate stance setup without sacrificing comfort, SF Air Suspension is the trusted choice for form and function.
| Part Number | SF-AS01-01-AS |
| Vehicle | 2005-2017 Aston Martin Vantage V8 |
| Drivetrain | RWD |
| Chassis | VH2 |
| Damper Model | Sport Series |
| Damping Adjustability | 1-Way: Rebound and Compression |
| Front Damper Size | 50mm diameter |
| Rear Damper Size | 50mm diameter |
| Spring Rates - Front | 16 kg/mm |
| Spring Rates - Rear | 10 kg/mm |
| Top Mounts - Front | Aluminum with Rubber Bushing |
| Top Mounts - Rear | Aluminum with Rubber Bushing |
| Suspension Design - Front | True Coilover |
| Suspension Design - Rear | True Coilover |
| Important Notes | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SF Racing Air Struts for the 2005-2017 Aston Martin Vantage V8 are the best coilovers available for street-driven cars. SF Sport Coilovers were designed to give a wide range of ride height adjustability without reducing the spring travel. Each corner of the car has 32 levels (or clicks) of damping adjustability. This combines both the rebound and compression into one adjustment knob. The coilovers also use rubber top mounts to help reduce the noise that typically comes with high performance aftermarket coilovers. SF Coilovers come standard with an anodized coating to protect against rust and corrosion caused by extreme use and harsh external elements.
Each SF Racing Air Strut kit is built using high-strength materials and features precision damping and height adjustability. With SF Racing, you're not just upgrading your suspension—you're unlocking the freedom to dial in your look and performance with confidence. Ideal for those chasing the ultimate stance setup without sacrificing comfort, SF Air Suspension is the trusted choice for form and function.
| Part Number | SF-AS01-01-AS |
| Vehicle | 2005-2017 Aston Martin Vantage V8 |
| Drivetrain | RWD |
| Chassis | VH2 |
| Damper Model | Sport Series |
| Damping Adjustability | 1-Way: Rebound and Compression |
| Front Damper Size | 50mm diameter |
| Rear Damper Size | 50mm diameter |
| Spring Rates - Front | 16 kg/mm |
| Spring Rates - Rear | 10 kg/mm |
| Top Mounts - Front | Aluminum with Rubber Bushing |
| Top Mounts - Rear | Aluminum with Rubber Bushing |
| Suspension Design - Front | True Coilover |
| Suspension Design - Rear | True Coilover |
| Important Notes | - |





















